ჩაის უნიკალური თვისებები - რატომ არის აუცილებელი დღეში 3-5 ჭიქა ჩაის მიღება
ეს საინტერესოა - 11:04, 13 Oct, 2017     7555
დიდხანს და ჯანმრთელად ცხოვრება ყველა ადამიანს სურს, ამისთვის კი ჰოლანდიელი მეცნიერები დღეში სამიდან ხუთ ჭიქამდე ჩაის მიღებას გვთავაზობენ.
მეცნიერების თქმით, უკანასკნელი 10 წლის განმავლობაში სხვადასხვა სამეცნიერო კვლევები ადასტურებენ, რომ შავი ან მწვანე ჩაი ამცირებს არტერიულ წნევას, დიაბეტის , ინსულტის, ძუძუს კიბოს გავნითარებისა და სხვა გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების რისკს. კვლევებმა აჩვენა, რომ მწვანე ჩაი შეიცავს ნივთიერებებს, რომლებსაც მოკლას პირის ღრუში არსებული ბაქტერიების განადგურება შეუძლია. აქედან გამომდინარე, კარიესის, კბილისა და ღრძილების დაავადებების თავიდაც ასაცილებად მწვანე ჩაი საუკეთესო საშუალებაა.
გარდა ამისა, ნევროლოგების განცხადებით, შავი და მწვანე ჩაი აუმჯობესებს ტვინის აქტივობას, განსაკუთრებით ხელს უწყობს უჯრედების სტიმურირებას მიღებიდან ერთი საათის განმავლობაში.
ამერიკელი მეცნიერი კი ირწმუნებიან, რომ მწვანე ჩაი შოკოლადთან ერთად მნიშვნელოვნად აუმჯობესებს კონცენტრაციას. ამავდროულად, წვანე ჩაი ძალიან ეფექტური საშუალებაა, ორგანიზმში ქოლესტერინის დონის შესამცირებლად.