7 ფატალური შეცდომა, რის გამოც მობილური ტელეფონი მალე ფუჭდება
ეს საინტერესოა - 13:42, 12 Nov, 2017     24992
უმრავლესობა ჩვენგანი მობილურ ტელეფონს არასწორად იყენებს და ბოლოსაც მალე უღებს. შესაძლოა, ეს ჩვენდაუნებურად მოხდეს.
დღეს მოგიყვებით იმ 7 შეცდომაზე, რომელიც ტელეფონის ნაადრევად გაფუჭებას იწვევს.
1.თქვენ არასოდეს თიშავთ ტელეფონს
ცოტამ თუ იცის, რომ ტელეფონი კვირაში ერთხელ მაინც უნდა გავთიშოთ. სპეციალისტები ამტკიცებენ, რომ ეს ტელეფონის ელემენტის სიცოცხლეს ახანგრძლივებს.
2. მობილურს ექსტრემალური ამინდის პირობებში იყენებთ
ფრაქტიკულად, არცერთი ტელეფონი არ არის არჭურვილი იმ ფუნქციით, რომ ძალიან მაღალ და დაბალ ტემპერატურებს გაუძლოს. თუკი გარეთ +30 გრადუსზე მეტი და -20 გრადუსზე ნაკლებია, შეეცადეთ ტელეფონი ჩანთიდან ან ჯიბიდან არ ამოიღოთ. ბუნებრივია, ის არ გაიყინება ან გადნება, მაგრამ მის ელემენტს თანდათანობით პრობლემები შეექმნება.
3. ტელეფონს დასამუხტად მთელი ღამით ტოვებთ
ექსპერტები ამტკიცებენ, რომ ტელეფონის 100%-მდე დამუხტვა, ელემენტისთვის კარგი არ არის. სასურველია დამუხტვა 95-96%-ზე შეწყვიტოთ. არ ვიცით, ამას რატომ გვირჩევენ ექსპერტები, მაგრამ მაინც მოვერიდოთ, ღამე მობილურის დასამუხტად დატოვებას.
4. თქვენ იყენებთ არაორიგინალ დამტენებს
ალბათ უკვე იცით, მაგრამ კიდევ ერთხელ გავიხსენოთ, რომ არაორიგინალი დასამუხტი საშუალებები, ძალიან მალე აფუჭებს ელემენტს, განსაკუთრებით iPhone-ს.
5. თქვენ თითქმის მუდამ ჩართული გაქვთ Wi-Fi და ეკრანის განათებაც მაქსიმუმზე გაქვთ დაყენებული.
ტელეფონის ელემენტის პირველი მტერი 24 საათის განმავლობაში ჩართული Wi-Fi-ა. სპეციალისტების რჩევაა, გამორთოთ ის ღამე და დღის იმ მონაკვეთში, როდესაც ინტერნეტი არ გჭირდებათ. ეკრანი კი საშუალოდ განათეთ. ეს თქვენი მობილურის ელემენტს დაეხმარება.
6. თქვენ ელოდებით როდის დაიცლება ელემენტი და შემდეგ 100%-დე ავსებთ.
ეს არასწორია, რადგან როდესაც მობილური 0%-დე დაიცლება და გაითიშება, ელემენტს უფრო მეტი ძალისხმევა სჭირდება დასამუხტად.
7. თქვენ არასოდეს ასუფთავებთ ამ დეტალს
ალბათ იცით, რომ მობილურზე ტელეფონზე იმაზე მეტი ბაქტერია გროვდება, ვიდრე უნიტაზზე. შესაბამისად, მსგავსი დეტალები ხშირად გაწმენდას საჭიროებს. თანაც, თუკი ტელეფონი ჯიბეში ან ჩანთაში გიდევთ, სავარაუდოდ, უცხო სხეულები მათში შეაღწევს. თუკი ტელეფონს დამუხტვისას პრობლემები აქვს, მის გასაწმენდათ, შეგიძლიათ თხელი ნემსი ან კბილის საწმენდი ჩხირი გამოიყენოთ.