კარგი სმენა შესაძლოა, მენტალური პრობლემების ნიშანი იყოს
ეს საინტერესოა - 15:23, 28 Aug, 2017     3316
განსაკუთრებით კარგი სმენა შესაძლოა, მენტალური პრობლემების ნიშანი იყოს.
University College London and Durham University-ს მეცნიერების მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგები, ჟურნალ Brain-ში გამოქვეყნდა.
ბრიტანელი და პორტუგალილი მეცნიერები აცხადებენ, რომ კვლევამ აჩვენა, კარგი სმენა შეიძლება ფსიქიკური დაავადების ნიშანი იყოს.
მეცნიერთა თქმით, იმ ადამიანებს, რომლებსაც კარგი სმენა აქვთ, ბგერითი ჰალუცინაციები ახასიათებთ. ასეთ ადამიანებს შეიძლება სხვა, არარსებული ხმები ესმოდეთ.
ასეთი დასკვნა მეცნიერებმა მას შემდეგ გააკეთეს, რაც კარგი სმენის მქონე ადამიანების თავის ტვინის მაგნიტურ-რეზონანსული ტომოგრაფია შეისწავლეს. კვლევაში სულ 34 ადამიანი მონაწილეობდა. მეცნიერების თქმით, ისინი ვისაც კარგი კარგი სმენა ჰქონდათ, მენტალური პრობლემებისკენ აღმოჩნდნენ მიდრეკილნი.
სპეციალისტები აღნიშნავენ, რომ მოსახლეობის დაახლოებით 15%-ს არაბუნებრივი ხმები ესმით, თუმცა მათი უმეტესობა ამას არ აღიარებს.
კვლევაში პორტოს უნივერსიტეტის, ვესტმინსტერისა და ოქფორდის უნივერსიტეტის მეცნიერებიც მონაწილეობდნენ.