ეს საინტერესოა - 15:12, 11 Aug, 2017     1902
ჰიპ-ჰოპი 44 წლის გახდა.
Googl-მაც არ დააყოვნა და ჰიპ-პოპს დაბადების დღე სახალისო დუდლით მიულოცა, რომლის საშუალებითაც შეგიძლიათ თავად გამიქსოთ სიმღერები.
ჰიპ-ჰოპი სუბკულტურაა, რომელიც მომდინარეობს ადრეული 70-იანი წლების ნიუ-იორკის აფრო-ამერიკული საზოგადოებიდან. კერძოდ, იგი წარმოიშვა ბრონქსში და მოგვიანებით ლათინო ამერიკულ საზოგადოებებში გავრცელდა.
შეიძლება ითქვას, რომ მისი ფუძებმდებელი 18 წლის იამაიკელ- ამერიკელი დიჯეი, ქულ ჰერქია (DJ Kool Herc), რომელმაც უნივერსიტეტის წვეულებაზე განსხვავებული მუსიკის წარდგენა გადაწყვიტა და ორფირფიტიანი მიქსერით დაუკრა , რითაც წვეულებაზე მყოფ ახალგაზრებს, უწყვეტად და დიდხანს ცეკვის საშუალება მისცა.
მიუხედავად იმისა, რომ ამ ტერმინით ხშირად ჰიპ-ჰოპ მუსიკა იგულისხმება, ჰიპ-ჰოპ კულტურას ახასიათებს ოთხი ელემენტი: ემსინგი ( MCing). დიჯეინგი (DJing) .ბრეიკდანსი ( break dancing) და გრაფიტი (graffiti art) [