NASA-მ წარმოადგინა 12 ასტრონავტი, რომლებიც მარსზე გაფრინდება (ვიდეო)
ეს საინტერესოა - 13:44, 08 Jun, 2017     4976
NASA-მ შეარჩია 7 მამაკაცი და 5 ქალი ასტრონავტი, რომლებიც მსოფლიოს ისტორიაში პირველად გაფრინდებიან მარსის მიმართულებით.
"თქვენ საუკეთსონი ხართ ამერიკაში, თქვენ იქნებით პირველნი, ვინც რომლებიც გასცდება მთვარეს და დიდი ალბათობით, მარსისკენ გაფრინდება," - განაცხადა NASA-ს ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა რობერტ ლაიტფუტმა, ჰიუსტონის კოსმოსურ ცენტრში გამართულ წარდგენაზე.
მან აღნიშნა, რომ არჩევანის გაკეთება საკმაოდ რთული იყო, რადგან 2015 წლიდან სააგენტოს 18 353 ადამიანმა მიმართა. მსურველებს უნდა ჰქონოდათ ბაკალავრის ხარისხი საინჟინრო, მედიცინის, ბიოლოგიის, კომპიუტერული ტექმოლოგიების ან მათემატიკის სფეროში. კონკში ასევე დაიშვებოდნენ სამხედრო მფრინავები, რომელთაც მინიმუმ 1000 საათი ექნებოდათ ნაფრენი.
საბოლოოდ შეირჩა 150-მდე ადამიანი, რომელთაგანაც გარკვეული მომზადებისა და სასწავლო კურსის გავლის შემდეგ საბოლოოდ 12 კაციანი გუნდი შეიქმნა.
12 ასტრონავტს კიდევ მოუწევს 2-3 წლიანი მომზადების კურსის გავლა, რის შემდეგადაც ისინი შეასრულებენ ფრენებს საერთაშორისო კოსმოსური სადგურებისკენ, ხოლო შემდეგ გასცდებიან მთვარის ორბიტას და საბოლოოდ მარსის მიმართულებით გაფრენისკენ მოემზადებიან. ასტრონავტებს, გარდა NASA Orion-ის ტიპის ხომალდებისა შესაძლოა მოუწიოთ კერძო კომპანიების, Boeing CST-100 Starliner-ის და კომპანია SpaceX.Orion-ის ხომალდ Crew Dragon-ის, პილოტირებაც