გუდაუთის ტრიკოტაჟის ქარხანა მომგებიან საწარმოდ არ ითვლებოდა, მაგრამ ხმა დადიოდა, რიჟინაშვილს იმდენი ფული აქვს, რომ არ იცის, რაში დახარჯოსო.
როგორ შოულობდა საშუალო სიმძლავრის ქარხნის დირექტორი ფულს? - რიჟინაშვილი ჭკვიანი და განათლებული კაცი ყოფილა. ჰოდა, აღმოუჩენია, რომ ჩეხოსლოვაკიაში წარმოებული საქსოვი მანქანა, საბჭოურთან შედარებით, ეკონომიური იყო. ტრიკოტაჟის ფაბრიკაში რიჟინაშვილს ჩეხური მანქანები ფარულად დაუმონტაჟებია და წელიწადში, თურმე, მილიონი მანეთის მოგებას ნახულობდა. რიჟინაშვილს, როგორც ჩანს, მფარველები ხელისუფლებაში ჰყავდა, თორემ ჩეხოსლოვაკიიდან საქსოვი მანქანების ჩუმად შემოტანას ვერ მოახერხებდა...
ერთი სიტყვით, გუდაუთის ტრიკოტაჟის ქარხნისთვის თვალი კრიმინალებს დაუდგავთ და რიჟინაშვილისთვის შუამავალი მიუგზავნიათ, «ლევი მაყუთის» წილში თუ არ ჩაგვისვამ, არ გაგახარებთო. რიჟინაშვილს მოსაფიქრებლად დრო უთხოვია. ბოლოს, კრიმინალებისთვის შეუთვლია, თქვენს წილში ჩასმას არ ვაპირებ და ტყუილად მაშინებთო...
- დარწმუნებული ვარ, რომ რიჟინაშვილი სწორედ ამ უარისთვის მოკლეს, - ჩაილაპარაკა შემთხვევის ადგილზე მისულმა ოპერრწმუნებულმა და რიჟინაშვილის დაჩეხილ გვამს თვალი მოარიდა.
- თავდამსხმელი, ალბათ, გაძარცვას უპირებდა, მაგრამ რიჟინაშვილმა წინააღმდეგობა გაუწია და ამიტომაც მოკლა, - დაასკვნა უბნის ინსპექტორმა.
- უბედურ შემთხვევას არ ჰგავს, რადგან სხეულზე დანით 18 ჭრილობა აქვს მიყენებული. ასე კი, როგორც წესი, პროფესიონალი მკვლელები იქცევიან, - უფრო თავისთვის, ვიდრე უბნის ინსპექტორის გასაგონად ჩაილაპარაკა ექსპერტ-კრიმინალისტმა.
...კომუნისტები ყველას და ყველაფერს აკონტროლებდნენ. მაგალითად, საგაზო პოლიცია სპეციალურ ჟურნალში იმ ავტომანქანის მარკას, სერიასა და ნომერს წერდა, რომელიც ტრასაზე საღამოს 9-10 საათის შემდეგ მოძრაობდა... აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სამართალდამცავებს ინფორმატორებმა აცნობეს, რომ რიჟინაშვილის მკვლელი სტავროპოლის მხარიდან ჩამოვიდა და სოხუმი მკვლელობის დღესვე დატოვა. სისხლის სამართლის სამძებროს ოპერმუშაკებს დაევალათ, გაერკვიათ, მკვლელობის დღეს სოხუმიდან გაგრის მიმართუილებით კრასნოდარის მხარისა და ქალაქ როსტოვის სანომრენიშნიანმა რამდენმა ავტომანქანამ გაიარა. ოპერმუშაკებმა დავალება რამდენიმე საათში შეასრულეს და ხელმძღვანელობას მოახსენეს:
- მკველობის დღეს სოხუმი-გაგრის საგზაო მონაკვეთზე ჩვენთვის საინტერესო სანომრე ნიშნებით სულ ოთხი მანქანა მოძრაობდა. აქედან სამი კრასნოდარამდე მივიდა. ერთმა, თეთრი ფერის «ჟიგულმა» კი გზა როსტოვამდე გააგრძელა.
გადაწყდა: ოპერმუშაკები როსტოვში იცხოვრებდნენ და ზემოხსენებულ «ჟიგულს», მილიციის ადგილობრივ ოპერწმუნებულებთან ერთად, თვალს არ მოაცილებდნენ...
საათი საათს მისდევდა, დღე - დღეს. ამასობაში სამი თვე გავიდა, თეთრ «ჟიგულთან» დაკავშირებით კი საინტერესო არაფერი მომხდარა, მაგრამ სწორედ იმ დღეს, როცა ოპერრწმუნებულები სოხუმში დაბრუნებას აპირებდნენ, სათვალთვალო ობიექტმა გეზი როსტოვის ცენტრისკენ აიღო. ქართველი ოპერმუშაკები «ჟიგულს» უკან მიჰყვნენ... ავტომანქანა პატარ სკვერთან გაჩერდა. მძღოლმა კარი გააღო და თვალების ცეცება დაიწყო... რამდენიმე წუთში «ჟიგულს» ორი მამაკაცი მიუახლოვდა.
- ამათ აქ რა უნდათ? - გაოცება ვერ დამალეს ქართველმა მილიციელმა.
- ვინ არიან? - ჩაეკითხა მეწყვილე.
- სოხუმელი ვანიკა გრიგორიანი და ზუგდიდელი თოდუა. ორივე შავი სამყაროს ავტორიტეტია...
ქართველი კრიმინალების როსტოვური ვოიაჟის შესახებ სოხუმის სისხლის სამართლის სამძებროს აცნობა. «ჟიგულის» მძღოლის ვინაობაც დაადგინეს - სავჩუკი, რომელიც როსტოვში ცნობილი დამნაშავე იყო.
როსტოვიდან დაბრუნებულ გრიგორიანსა და თოდუაზე ქართველმა სამართალდამცავებმა თვალთვალი დააწესეს. გაირკვა, რომ ვანიკა გრიგორიანი ნარკოტიკული ნივთიერების მომხმარებელი იყო და არარეგისტრირებულ იარაღსაც ატარებდა. ოპერმუშაკები მის დასაკავებლად უკეთეს საბაბას ვერც ინატრებდნენ.
მოკლედ, რიჟინაშვილის მკვლელობიდან რამდენიმე თვის შემდეგ, სპეცოპერაცია ჩაატარეს და სოხუმში, რესტორან «პინგვინის» მიმდებარე ტერიტორიაზე ვანიკა გრიგორიანი დააპატიმრეს. მან გამოძიებას აღიარებითი ჩვენება მისცა, თუმცა ვიდრე გრიგორიანი ოქტომბრის ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის დეტალებს გაიხსენებდა, სამართალდამცავებმა უკვე იცოდნენ, რომ გუდაუთის ტრიკოტაჟის ქარხნის დირექტორი რიჟიმაშვილი სიცოცხლეს მოსკოველმა ქილერმა - ჟენია ევდოკიმოვმა, იგივე „პოლკოვნიკმა“ გამოასალმა.
გამოძიებამ ვერ გაარკვია, გრიგორიანმა და თოდუამ რიჟიმაშვილის მოკვლისთვის ევდოკიმოვს რამდენი გადაუხადეს. სამაგიეროდ, დადგინდა, რომ ისინი ევდოკიმოვს როსტოველმა კრიმინალურმა ავტორიტეტმა - სავჩუკიმ დააკავშირა.
...აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის შს სამინისტროს სისხლის სამძებრო განყოფილების ოპერმუშაკებს ევდოკიმოვის დაკავება არ გასჭირვებიათ, თუმცა მას მფარველები მხოლოდ კრიმინალურ სამყაროში კი არა, კრემლშიც გამოუჩნდნენ. ამიტომ სწორედ მაშინ, როცა საქმე სასამართლოს უნდა გადასცემოდა, საქართველოს გენპროკურატურამ ევდოკიმოვის წინააღმდეგ არსებული მტკიცებულებები არასაკმარისად მიიჩნია და საქმე ხელახალ ძიებაში დააბრუნა.