თამბაქოს საწინააღმდეგო კამპანიის შთამბეჭდავი ფოტოები, რომელთა ნახვის შემდეგაც მოწევა აღარ მოგინდებათ
ეს საინტერესოა - 16:47, 18 May, 2017     14521
თამბაქო - მცენარე, რომელიც დღეისათვის უდიდესი ბიზნესის ძირითადი „ინგრედიენტია“. ჩვენი წინაპრები თამბაქოს მოყვანის შემდეგ, მცენარეს ახმობდნენ და შემდეგ ჩიბუხის გამოყენებით სუფთა თუთუნს ეწეოდნენ, ალბათ ბევრ მკითხველს გაახსენდება ბაბუა, რომელიც საკუთარი ხელით მოყვანილ თამბაქოს გამხმარ ფურცლებს ჭრიდა და თეთრ ქაღალდში ახვევდა.
სიგარეტი - ძირითადი შემადგენლობა: კუპრი, ნიკოტინი და მხუთავი აირი. სიგარეტის „დემონური ზემოქმედების“ შესაძლებლობაზე თითოეულ ჩვენგანს ბავშვობიდან ჩაესმის, თუ რამდენი დაავადების გამოწვევა შეუძლია მას და რამდენად უარყოფითად მოქმედებს ორგანიზმზე, „სიგარეტი ნელი თვითმკვლელობაა“ ალბათ ესეც არა ერთხელ გაგიგიათ.
ფილტვებისა და პირის ღრუს ონკოლოგიური დაავადებები, კბილების დაზიანება, სუნთქვის უკმარისობა, გულ-სისხლძარღვთა სისტემის ანომალიების გამოწვევა, არასასიამოვნო გემო და სუნი პირის ღრუში, არასასიამოვნო სუნი სამოსზე, თმაზე და რაც მთავარია, ზიანის მოტანა არა მხოლოდ საკუთარი თავისთვის, არამედ გარშემომყოფთათვისაც, ანუ პასიური მწეველებისთვისაც.
მიუხედავად ამ უარყოფითი ფაქტორისა, მწეველთა ჯგუფი მსოფლიოს მასშტაბით საკმაოდ დიდია.
თამბაქოს მწეველთა ყველაზე დიდი რაოდენობა სერბეთში, ბულგარეთში, საბერძნეთსა და რუსეთში ფიქსირდება.
სიგარეტის შეძენა განსაკუთრებით ძვირი დაგიჯდებთ ნორვეგიაში, ავსტრალიასა და დიდ ბრიტანეთში.
შესაბამისმა კვლევებმა დაამტკიცა, რომ მაშინ, როდესაც მაღალგანვითარებულ ქვეყნებში მწეველთა რაოდენობა იკლებს, ეს მაჩვენებელი განვითარებად ქვეყნებში იმატებს, სწორედ ამ კატეგორიას მიეკუთვნება საქართველოც.
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის კვლევების თანახმად, თამბაქოს მოხმარება ყოველწლიურად 7 მილიონი ადამიანის სიკვდილს იწვევს. ამ მაჩვენებლიდან 6 მილიონი ადამიანი უშუალოდ მწეველია, 890 ათასი კი პასიური მწეველი.
მილიარდზე მეტი მწეველი ცხოვრობს განვითარებად და განუვითარებელ ქვეყნებში.
ეს კი საგანგაშო მაჩვენებელია. სწორედ ამიტომ, თამბაქოს ანტი-კამპანიის არა ერთ საშუალებას მიმართავენ მსოფლიოს მასშტაბით, განსაკუთრებით კი განვითარებულ ქვეყნებში, ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული და პოპულარული საშუალება არის ანტიკამპანიის ამსახველი ფოტომასალა, „ნიუპოსტი“ რამდენიმე მათგანს გთავაზობთ.