ბრიტანელი მეცნიერები: კვერცხის შენახვა მაცივრის კარზე მოთავსებულ თაროზე არ შეიძლება
ეს საინტერესოა - 14:49, 13 May, 2017     22046
ბრიტანელი მეცნიერების ერთი ნაწილი მიიჩნევს, რომ კვრცხის შენახვა თაროზე, რომელიც მაცივრის კარზეა განთავსებული, არ შეიძლება, რადგან კარების გაღების დროს ტემპერატურის მკვეთრი ცვლილება პროდუქტის ვარგისიანობაზე უარყოფითად მოქმედებს.
მათი აზრით, კვერცხის შენახვის საუკეთესო ადგილი მაცივრის შუა თაროა, რადგან სწორედ აქ იქმნება პროდუქტების შენახვისთვის საუკეთესო ტემპერატურა. ამასთან, მეცნიერები გვირჩევენ, რომ კვერცხი იმავე შესაფუთ კონტეინერებში შევინახოთ, რომლითაც ის მაღაზიაში შევიძინეთ.
მეცნიერთა ამ მოსაზრებას მოწინააღმდეგენიც გამოუჩნდნენ. ისინი თვლიან, რომ მკვეთრი ტემპერატურული ცვლილებები მართლაც უარყოფითად მოქმედებენ ნებისმიერი პროდუქტის, მათ შორის კვერცხის შენახვაზე, თუმცა მიიჩნევენ, რომ კარების გაღებისას წარმოშობილი ტემერატურული ცვლილება იმდენად უმნიშვნელოა, რომ ეს კვერცხზე, რომლის შენახვის ოპტიმალური ტემპერატურა 4-10 გრადუსია, გავლენას ვერ მოახდენს.