ვინ და როგორ ირჩევს „ოსკარების“ გამარჯვებულებს
ეს საინტერესოა - 12:29, 23 Feb, 2017     1939
წლის მთავარ კინომოვლენამდე სულ რამდენიმე დღე დარჩა და კინომოყვარულებში აღელვებაც მატულობს.
26 თებერვალს ოსკარების 89-ე დაჯილდოება გაიმართება, სადაც საუკეთესო მსახიობები და კინონამუშევრები დასახელდება.
ვინ და როგორ ირჩევს ოსკარების ნომინანტებსა და გამარჯვებულებს?
ამერიკის კინემატოგრაფიის ხელოვნებისა და მეცნიერების აკადემიამ (AMPAS), რომელიც ოსკარების გადაცემის ცერემონიალს მართავს, გასულ წელთან შედარებით წევრების რაოდენობა 683-ით გაზარდა. წლევანდელ ნომინანტებსა და გამარჯვებულებს ზუსტად 6687 წევრი აძლევს ხმას.
გასული წლის სადაო დაჯილდოების შემდეგ, კინოაკადემიამ პრობლემის აღმოფხვრის პირველ გზად ხმისმიმცემ წევრთა რაოდენობის სხვადასხვა ეთნიკური, რასობრივი და სხვა ნიშნით შერჩეული კანდიდატების დამატება აირჩია. შეგახსენებთ, შარშან ოსკარზე წარდგენილ 20 მსახიობს შორის არცერთი ფერადკანიანი არ იყო, რამაც საყოველთაო აღშფოთება გამოოიწვია.
კინოაკადემიის წევრები 17 სხვადასხვა განყოფილებაში არიან გადანაწილებულნი, მათი ზუსტი რაოდენობა ამ მომენტისთვის 7686 გახლავთ (ამათში შედიან ე.წ. პენსიაზე გასული, თუმცა სიცოცხლის ბოლომდე არჩეული მუდმივი წევრებიც), თუმცა ხმის მიცემის უფლება მათგან 6687-ს აქვს.
კინოაკადემიის სხვადასხვა განყოფილებების მიხედვით განაწილებული წევრების რიცხვი ასეთია: