თურქეთში ყველაზე ცნობილი სტამბოლელი კატის ქანდაკება მოიპარეს
თურქეთში, ქალაქ სტამბოლში, ყველაზე ცნობილი სტამბოლელი კატის, თომბოლის ქანდაკება მოიპარეს.ადგილობრივი პოლიციის ცნობით, გამოძიება დაწყებულია.
აგვისტოში გარდაცვლილი ყველაზე ცნობილი სტამბოლელი კატის, თომბილის ქანდაკება ზივერბეის რაიონში , 4 ოქტომბერს, ცხოველთა საერთაშირისო დღეს , 4 ოქტომბერს დაიდგა.
მას შემდეგ რაც სტამბოლის მოსახლეობამ პეტიცია მოამზადა, გარდაცვლილი კატისთვის მემორიალის დადგმის შესახებ, მოქანდაკე სევალ შაჰინმა საკუთარი ინიციატივით თომბილის ქანდაკება შექმნა, კატისთვის დამახასიათებელ ჩვეულ პოზაში.
თომბალის სკულპტურა კი სწორედ იმ ადგილას დაიდგა, სადაც მისი საყოველთაოდ ცნობილი ფოტოა გადაღებული.
რაიონის მერმა სკულპტურის დადგმაზე თანხმობა განაცხადა, მას შემდეგ რაც ინტერნეტში მიმართვა ნახა, რომელსაც ხელს 17 000 ადამიანი აწერდა.
თომბოლი პოპულარული რამდენიმე წლის წინ გახდა, როდესაც ტურისტმა მას ფოტო გადაუღო და სოციალურ ქსელში გაავრცელა. მას შემდეგ თომბოლი ადგილობრივების საყვარელი კატა და ქალაქის სიმბოლო გახდა, ინტერნეტში კი ფოტოს ბევრი სახალისო ვერსია შეიქმნა.