უცნაური აღმოჩენა - სახლის სარდაფი, რომელიც უძველეს საიდუმლოს ინახავდა (ფოტო)
ეს საინტერესოა - 11:27, 12 Oct, 2016     38736
წარმოიდგინეთ, რომ საკუთარ სარდაფში ჩადიხართ, კარის გაღების შემდეგ კი სხვა ქალაქში აღმოჩნდით. ზღაპარს ჰგავს არა? ასე მოხდა 1963 წელს თურქეთში, როდესაც სტამბოლის ერთ-ერთმა მაცხოვებელმა სარდაფის შეკეთება გადაწყვიტა. კედლის გამოთხრის დროს მუშებმა აღმოაჩინეს, რომ ქალაქ დერინკიუნში შევიდნენ.
დერინკიუნი მიწისქვეშა ქალაქი იყო, რომელსაც 8 დონე ჰქონდა. ყვლაზე მაღალი დონეზე საცხოვრებელი კომპლექსი, შედარებით დაბალ დონეებზე კი საავადმყოფოები და მონასტრები იყო.
ქალაქს დახვეწილი სავენტილაციო სისტემა , რისი მეშვეობითაც ადამიანებსა და ცხოველებს მიწისქვეშ ცხოვრება არ უჭირდათ. არქეოლოგები ფიქრობენ, რომ ქალაქის მაცხოვრებელთა რაოდენობა 20 000-ს შეადგენდა. მეცნიერები ამტკიცებენ რომ მსგავსი 50 ქალაქი არსებობს.
დერინკიუნი 5 მილის გვირაბით ასევე მიწისქვეშა ქალაქ კაიმაკლთნ იყო დაკავშირებული.
არსებობს ვერსიები, რომ ეს ქალაქები მუსლიმების მიერ ქრისტიანების დევნის დროს აშენდა. ნაწილი თვლის, რომ დერინკიუნი 4 000 წლის წინ, ხეთების მიერ აშენდა.
ამჟამად დერინკიუნი თურქეთის ერთ-ერთ ღირსშესანიშნაობას წარმოადგენს, რომელსაც უამრავი ტურისტი სტუმრობს.